Baza wiedzy

Zapraszamy i zachęcamy do brania udziału w dyskusjach za pomoca komentarzy, można je wystawić pod każdym naszym artykułem, które będziemy pisać dla Państwa systematycznie.

Kwestia łóżkowej sprawności to dla niektórych mężczyzn sprawa niemalże życia i śmierci. O problemach z potencją mówi się niechętnie, a najlepiej byłoby w ogóle o niej nie wspominać. Wielu mężczyzn, którzy na co dzień palą papierosy, jak ognia unika opakowań przestrzegających, że palenie może prowadzić do impotencji i wolą wybrać ostrzegające przed rakiem!

Choć w Polsce rekreacyjne palenie marihuany nie zostało zalegalizowane, wiele osób na całym świecie nawet codziennie sięga po trawkę. I część z nich zaczęła się zastanawiać, czy i dym palonej marihuany, podobnie jak dym papierosowy, zwiększa ryzyko impotencji.

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć naukowcy, jako że do lekarzy coraz częściej zgłaszali się pacjenci z tym pytaniem na ustach.

Gdy konar nie płonie

Wielu mężczyzn w pewnym wieku zaczyna uskarżać się na problem w sypialni. Lekarze, do których zwracają się z tą kwestią, zalecają im stworzenie listy regularnych aktywności, które wykonują, aby znaleźć źródło tych problemów. I wówczas osoby, które często palą marihuanę zazwyczaj pytają, czy powinni to ograniczyć.

Do niedawna nie było zbyt wielu badań na ten temat. Jednak wraz ze wzrostem legalności marihuany w coraz większej liczbie stanów i państw, uznano, że warto zając się tym zagadnieniem. A wyniki badań przyniosły pewne zaskoczenie. Zazwyczaj przyjmuje się, że im częściej sięga się po marihuanę, tym gorzej będzie to oddziaływało na sprawność w sypialni, ale badania pokazały, że jest dokładnie na odwrót.

Palacze pod lupą badaczy

W przeprowadzonych badaniach przyjrzano się amerykańskim danym pochodzącym z rządowego, narodowego badania nad wzrostem rodziny (National Survey of Family Growth).

Zapytano w nim 28 000 kobiet i 23 000 mężczyzn jak często uprawiali oni seks w ciągu ostatnich 4 tygodni i jak często stosowali marihuanę w przeciągu ostatniego roku.

Kobiety, które nie stosowały marihuany, zgłaszały, że uprawiały seks średnio 6 razy w ciągu ostatnich 4 tygodni. Natomiast kobiety, które codziennie paliły marihuanę, średnio uprawiały seks 7,1 raza w tym samym okresie. Podobna tendencja wystąpiła u mężczyzn. Panowie, którzy powstrzymali się przed paleniem marihuany, twierdzili, że uprawiali seks średnio 5,6 raza w ciągu ostatniego miesiąca. Z kolei osoby, które deklarowały, że palą marihuanę codziennie, uprawiali seks średnio 6,9 razy.

Tym, co zaskoczyło badaczy, była pozytywna korelacja pomiędzy osobami palącymi marihuanę. Nie miał znaczenia status materialny, wiek, czy rasa. Z badania wynikało, że osoby regularnie sięgające po marihuanę, również częściej uprawiają seks. Przeprowadzone badanie koncentrowało się na seksie heteroseksualnym i nie wyjaśniło, dlaczego może istnieć powiązanie pomiędzy seksem a marihuaną.

Dotychczasowe badania na ludziach i szczurach sugerują, że marihuana może ogólnie podnosić poziom podniecenia. Jednakże inne badania również wykazały, że za dużo marihuany może zmniejszyć ilość plemników i chociaż mężczyźni mogą bardziej pragnąć seksu, samo osiągnięcie orgazm może stanowić wyzwanie.  

Warto również pamiętać, że palenie marihuany może w różnym stopniu oddziaływać na różne osoby. Wskazuje się także na pewne ograniczenia przeprowadzonej analizy. Nie wynika z nich czy badane osoby miały w organizmie marihuanę przed, czy podczas seksu. Ktoś mógł na przykład palić marihuanę z rana, ale nie uprawiać seksu aż do późnego wieczora, kiedy nie było już jej w organizmie. Potrzebne byłyby badania, które wykazywałyby bardziej bezpośredni wpływ na częstość uprawiania seksu przez regularnych palaczy marihuany.

Marihuana a alkohol

W innym znacznie mniejszym badaniu porównano doświadczenia seksualne u osób pod wpływem alkoholu lub marihuany.

Wzięły w nich udział 24 dorosłe osoby. W badaniu wykazano, że osoby pod wpływem alkoholu lub marihuany miały zwiększone poczucie własnej atrakcyjności, ale to alkohol sprawiał, że ludzie byli bardziej towarzyscy i śmiali, przez co pomagał im zawierać więcej znajomości z potencjalnymi partnerami, w porównaniu do osób pod wpływem marihuany. Wykazano, że osoby pijące alkohol zazwyczaj bardziej żałowały tego, z kim spędziły noc i są mniej wybredne wybierając partnera, podczas gdy osoby zażywające marihuanę mają tendencję do bycia bardziej wymagającymi pod tym względem. Ponadto, jako że marihuana ciągle jest nielegalna w wielu miejscach, większość osób musi ją palić prywatnie, a to częściej prowadzi do okoliczności, które sprzyjają inicjowaniu sytuacji intymnych, w porównaniu do osób, które piły napoje wyskokowe, jako że alkohol dostępny jest praktycznie wszędzie.

Seks po marihuanie

Marihuana może również zwiększać ludzką wrażliwość podczas samego uprawiania seksu, chociaż niektóre z przebadanych osób stwierdziły, że byli tak bardzo zatraceni sami w sobie, że nie przykładali tak wielkiej uwagi do swoich partnerów, przez co nie czerpali jako takiej radości z seksu.

A jeśli dodatkowo marihuana spowoduje niepokój czy paranoję, jak to się w niektórych przypadkach dzieje, to możemy zapomnieć o orgazmie. Niektóre kobiety skarżyły się również na suchość w pochwie po tym, jak paliły trawkę, a to również może wpłynąć na jakość seksu i ograniczyć przyjemność z nim związaną.

Naukowcy jednak mają nadzieję, że powyższe badania zachęcą innych badaczy do zagłębienia się w ten temat. Na chwilę obecną, gdy ktoś pyta, czy częste palenie marihuany wpłynie negatywnie na jakość jego życia seksualnego, to możemy przyjąć, że nie ona będzie winowajcą. Jednak regularne palenie marihuany ma inny wpływ na nasze zdrowie. Badania na dorosłych są ciągle niewystarczające, ale wiadomo, że samo palenie może podrażniać płuca i podnosić tętno, co czyni nas podatnymi na zawał serca. Na szczęście jest wiele różnych metod przyjmowania marihuany, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Marihuana to nie papierosy, mimo że niektórzy pragnął je ze sobą porównywać. I chociaż palenie marihuany jest najmniej zdrowe ze wszystkich dostępnych sposobów przyjmowania jej, to jak na razie nie ma przesłanek, które przemawiałyby za tym, że może ona powodować impotencję.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz kanał YouTube! ZOBACZ TERAZ

Medyczna Marihuana, Olej z Konopi

Mari-Med Clinic Wrocław

Sklep stacjonarny - Pasaż Zielińskiego

MASZ PYTANIA?

Skontaktuj się z nami!

+48 696 744 447

 

 

Copyright 2017 - Mari-Med Clinic. All rights reserved.

Realizacja: Strony www Wrocław