Baza wiedzy

Zapraszamy i zachęcamy do brania udziału w dyskusjach za pomoca komentarzy, można je wystawić pod każdym naszym artykułem, które będziemy pisać dla Państwa systematycznie.


Na tę ustawę czekało wielu. Decyzją rządzących medyczna marihuana w końcu została zalegalizowana w Polsce. Wprawdzie ostateczna ustawa daleka jest od ideału, ale jest to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym punktom uchwalonego dokumentu.

Legalne leczenie

Do niedawna pozyskiwanie medycznej marihuany było nielegalnie. Dozwolony był tylko import docelowy – niezwykle czasochłonna i najeżona biurokratycznymi przeszkodami ścieżka, w której trakcie uznawano (lub nie), że medyczna marihuana jest danemu pacjentowi niezbędna. Zdesperowani rodzice często decydowali się na łamanie polskiego prawa, byle tylko ulżyć w cierpieniu swoim dzieciom, którym nie pomagały inne leki. Ta sytuacja ma się wkrótce zmienić, dzięki ustawie legalizującej dostęp do medycznej marihuany.

 

Nie dla upraw

Początkowo projekt ustawy zakładał możliwość legalnej uprawy konopi na własną ręką przez chorego do celów leczniczych. Po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia chory sam mógłby zaopatrywać się w lekarstwo. Część posłów wystraszyła się jednak możliwości nadużyć i wykorzystania hodowanych roślin w celach rekreacyjnych. Treść ustawy została więc zmieniona. Posłowie przyjęli wersję, zgodnie z którą chory dostanie receptę od lekarza i z nią uda się do apteki, gdzie farmaceuta sporządzi lek o odpowiednim składzie i stężeniu z produktów sprowadzonych z zagranicy. Do polskich aptek dostarczane będą konopie w postaci suszu i ekstraktu. Na razie rządzący nie przewidzieli możliwości legalizacji upraw konopi w Polsce.

 

Marihuana tylko na receptę

Receptę na lek na bazie konopi indyjskich będzie mógł wystawić każdy lekarz, a pacjenci zakupią w aptekach medyczną marihuanę w postaci suszu, kropli, czopków i oleju. Szacuje się, że gram marihuany medycznej kosztować będzie 50-60 zł, co oznacza, że miesięczna kuracja w przypadku większości chorób wyniesie około 1,5-2 tysiące złotych. Na chwilę obecną leki na bazie konopi nie będą refundowane. Dla wielu osób cena ta będzie zaporowa, co ponownie zmusi chorych i ich rodziny do pozyskiwania medycznej marihuany w nielegalny sposób.

 

Co dalej?

Zwolennicy legalizacji marihuany nie odpuszczają i zapowiadają, że będę składać kolejne projekty ustaw, mające na celu umożliwienie uprawy konopi w Polsce, a także refundację leków na ich bazie. Legalizacja medycznej marihuany to krok w dobrą stronę, ale przyjęte rozwiązanie jest tylko półśrodkiem. To ustawa podjęta dla świętego spokoju polityków, którzy będą mogli powiedzieć, że zalegalizowali medyczną marihuanę. A że dla wielu pozostanie ona wciąż niedostępna, to wydaje się już przynajmniej części z nich nie obchodzić. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz kanał YouTube! ZOBACZ TERAZ

Medyczna Marihuana, Olej z Konopi

Mari-Med Clinic Wrocław

Sklep stacjonarny - Pasaż Zielińskiego

MASZ PYTANIA?

Skontaktuj się z nami!

+48 696 744 447

 

 

Copyright 2017 - Mari-Med Clinic. All rights reserved.

Realizacja: Strony www Wrocław