Baza wiedzy

Zapraszamy i zachęcamy do brania udziału w dyskusjach za pomoca komentarzy, można je wystawić pod każdym naszym artykułem, które będziemy pisać dla Państwa systematycznie.


„Te dni”, „kobiece sprawy czy dolegliwości” stanowią często temat tabu. Wiele kobiet, zwłaszcza te, które wyjątkowo ciężko przechodzą miesiączkę, stara się ukryć swoje złe samopoczucie i uporczywy ból podbrzusza. Łykają silne leki przeciwbólowe i rozkurczowe i starają się przetrwać do końca dnia w szkole czy w pracy w obawie przed problemami zawodowymi. W niektórych przypadkach ból menstruacyjny jest jednak na tyle silny, że kobieta nie jest w stanie pracować i zmuszona jest opuścić dzień lub dwa dni pracy.

Wpływa to nie tylko na jej osobistą wydajność, ale również na gospodarkę państw, w których kobiety są aktywne zawodowo. Nic zatem dziwnego, że część naukowców zaczęła poszukiwać rozwiązań, które przyniosą kobietom ulgę podczas miesiączki, bez konieczności faszerowania się garściami tabletek przeciwbólowych. Ostatnio uwagę badaczy zwróciły konopie indyjskie, ponieważ wiele wskazuje, że mogą się one idealnie do tego nadawać. Nie tylko mają one działanie przeciwbólowe, ale również działają relaksacyjne, co może korzystnie wpływać na samopoczucie kobiety i sprawi, że będzie ona w stanie pracować podczas okresu równie wydajnie, jak w pozostałe dni. To świetna wiadomość dla wszystkich kobiet, dla których menstruacja zazwyczaj oznacza kilka dni wyjętych z życiorysu.
Skuteczność marihuany podczas miesiączki
Brytyjski „The Guardian” donosi, że najprawdopodobniej konopie indyjskie już wkrótce zostaną zaaprobowane, jako skuteczny środek w leczeniu bólów menstruacyjnych w stanie Nowy Jork. Nie ma wprawdzie jeszcze niepodważalnych dowodów na ich skuteczność w tym przypadku, jednak nie oznacza to, że ich stosowanie należy z góry odrzucić. Brak badań nie oznacza, że medyczna marihuana nie zadziała, a tylko to, że nie zostało to jeszcze sprawdzone zgodnie ze standardami naukowymi.
Bóle menstruacyjne mają zatem zostać kolejną dolegliwością, w przypadku której medyczna marihuana może być wykorzystana w Nowym Jorku. Do tej pory konopie zostały dozwolone do użytku medycznego w 29 amerykańskich stanach i stosuje się je na różne rodzaje chorób i dolegliwości, np. w leczeniu nowotworów, u pacjentów będących nosicielami wirusa HIV lub chorujących na AIDS, u osób cierpiących na przewlekłe nudności, epilepsję i uporczywe skurcze mięśni (np. u chorych na stwardnienie rozsiane). Czy bóle miesiączkowe dołączą do tej listy i czy są jakieś przesłanki, które wskazywałyby na skuteczność konopi w tym przypadku?
Lek, który zwalczy ból i poniesie wskaźniki gospodarcze
Analizując dotychczasowe badania, jakie przeprowadzone zostały na marihuanie, nie powinniśmy się dziwić, że wiele osób jest przekonanych, że sprawdzi się ona również w postaci leku na bóle miesiączkowe. Władze stanu Nowy Jork, w których rękach leży decyzja, o dopuszczeniu jej do użytku właśnie w tym celu, zdają się być podobnego zdania. Uważają oni, że wykorzystanie przeciwbólowych i relaksacyjnych właściwości konopi w tym przypadku, nie tylko polepszy produktywność i jakość życia kobiet podczas miesiączkowania, a także przełoży się na szybszy rozwój całego stanu Nowy Jork. Konopie pomogą kobietom łagodząc skutki miesiączkowania, a przez to będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę. Korzyści ma odczuć cały stan.
Brak badań?
Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań w kierunku sprawdzenia wpływu marihuany na dolegliwości związane z comiesięczną menstruacją. Jednak, jak podkreśla wielu zwolenników zastosowania marihuany do celów medycznych, to, że nie ma takich badań oznacza tylko, że nie ma naukowo potwierdzonych dowodów, że konopie przynoszą ulgę w bólu, ale nie można na tej podstawie wyciągnąć wniosków, że miałyby one w tym przypadku nie zadziałać. Znaleziono bowiem umiarkowane dowody, że kannabinoidy radzą sobie z bólami przewlekłymi i spastycznością (silne skurcze, takie jak w przypadku stwardnienia) oraz dowody niskiej jakości, że przynoszą one ulgę w przypadku mdłości i wymiotów spowodowanych chemioterapią i w zaburzeniach snu. Kolejne badania zdają się to potwierdzać.
Marihuana a sprawa kobiet
Skurcze towarzyszące miesiączkowaniu spowodowane są uwalnianiem prostaglandyny, która to właśnie wywołuje skurcze mięśni macicy. One z kolei ograniczają dostarczanie krwi do macicy i powodują ból. Współczesna medycyna nie dysponuje wieloma skutecznymi środkami, które są efektywne w przypadku silnych bólów miesiączkowych. Do dyspozycji kobiet pozostają doustne środki antykoncepcyjne, które hamują owulację, a co za tym idzie produkcję prostaglandyny, niesteroidowe środki przeciwzapalne, które hamują wytwarzanie prostaglandyny oraz paracetamol. W międzyczasie w Kalifornii i Kolorado kobiety mogą stosować tampony, które zostały nasączone marihuaną. Takie tampony łączną dwa aktywne składniki konopi: THC i CBD. Komórki wyściełające ścianę pochwy wchłaniają kannabinoidy i pod ich wpływem są w stanie blokować nerwy przed przenoszeniem sygnałów bólu do mózgu. Wchłanianie lokalnie ma także na celu redukowanie jakichkolwiek psychoaktywnych skutków zastosowania marihuany.
Na razie dysponujemy tylko dowodami anegdotycznymi pochodzącymi od kobiet, które twierdzą, że marihuana zaczyna działać przeciwbólowo już po 20 minutach od jej zastosowania. Jednak konopie nie są jeszcze legalne wszędzie, a ponadto trzeba się liczyć z tym, że będą wywoływały one skutki jakieś skutki uboczne (tak, jak większość leków). Jednak coraz więcej naukowców nawołuje do przeprowadzania kolejnych badań z wykorzystaniem marihuany w celach leczniczych. Bowiem jak na razie możemy tylko spekulować nad ich przydatnością w przypadku bólów menstruacyjnych.
Naukowe potwierdzenie skutecznego działania przeciwbólowego w przypadku bólów miesiączkowych, a następnie dopuszczenie stosowania marihuany w tym celu znacznie poprawiłoby jakość życia niezliczonej liczby kobiet. Pozwoliłoby to im na uwolnienie się od przyjmowania tradycyjnych leków przeciwbólowych, które muszą one zażywać często w dużych ilościach, aby przerwać egzamin lub ważny dzień w pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz kanał YouTube! ZOBACZ TERAZ

Medyczna Marihuana, Olej z Konopi

Mari-Med Clinic Wrocław

Sklep stacjonarny - Pasaż Zielińskiego

MASZ PYTANIA?

Skontaktuj się z nami!

+48 696 744 447

 

 

Copyright 2017 - Mari-Med Clinic. All rights reserved.

Realizacja: Strony www Wrocław